ՄԱՅՐԵՆԻ ԼԵԶՎԻ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՕՐԸ ՉԱԼԹՐԻ ԹԻՎ 1 ԴՊՐՈՑՈՒՄ
1999 թ.-ին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն որոշում ընդունեց ստեղծել Մայրենի լեզվի միջազգային օրը: 2000 թվականի փետրվարի 21-ից այն սկսեց նշել ամբողջ աշխարհը, իսկ Հայաստանում պաշտոնապես տոնվում է 2005 թվականից: Մայրենի լեզուն, որպես ուղեկից, պիտի լինի մեզ հետ ամեն մի բացվող բարի օրվա ընթացքում: Յուրաքանչյուր հայի սրբազան պարտքը պիտի լինի պահպանել մեր հայոց լեզուն, ինչը հնարավոր է միայն գործածելով՝ խոսելով, կարդալով, լսելով, երգելով ու աղոթելով: Չէ՞ որ դարեր շարունակ թշնամին ցանկացել է ոչնչացնել մեր ոսկեղենիկ լեզուն, բայց չի հաջողվել: Ոսոխը թրով կարողացել է տիրանալ մեր ունեցվածքին, հարստությանը, ձեռագիր մատյաններին, հողերին, մշակութային արժեքներին, բայց չի կարողացել հայի բերանից պոկել իր մայրենին: Մեր պատմական ուղին դժվար է եղել, քարքարոտ ու փշոտ: Բազում դառնություններ ճաշակած հայ ժողովուրդն ապրում է աշխարհի չորս անկյուններում: Բոլոր հայերին համախմբող ու միավորող ուժը մեր պապերից կտակած հայերենն է: Լեզուն մեր շունչն է, մեր ոգին, մեր ներկան ու ապագան:
#школа
Ամեն տարի Չալթրի №1 դպրոցը մեծ շուքով տոնում է Մայրենի լեզվի միջազգային օրը: Այս տարի մեր միջոցառումը համընկավ Մյասնիկյանի շրջանի 100-ամյակի հետ, դրա համար էլ միջոցառման ժամանակ խոսեցինք Ալեքսանդր Աստվածատուրի Մյասնիկյանի կատարած կարևոր գործերի մասին: Միջոցառումը կազմակերպել էին հայոց լեզվի և գրականության ուսուցիչները՝ Դոլոբայան Ոսկեհատ Լուսեղենի և Վարդևանյան Հռիփսիմե Անդրանիկի: Այն իր մեջ ընդգրկում էր մեր պատմության փառավոր էջերը, երգն ու պարը, ասմունքն ու բեմականացումը:
6-րդ «Վ» դասարանի աշակերտները Նոր Նախիջևանի բարբառով բեմականացրին Հովհ. Թումանյանի հեքիաթներից «Սուտասանը» և «Անխելք մարդը»: Դահլիճում տիրում էր բարձր տրամադրություն: Դերակատարներն էին՝ Յավրույան Աստվածատուրը, Դոլոբայան Թագուհին, Խեյղետյան Վլադիմիրը, Պիջիկյան Սեյրանը, Խաթլամաջյան Աշոտը, Խաթլամաջյան Սարգիսը և Մարգարյան Անժելիկան: Նրանք հրաշալիորեն կարողացան դերի մեջ մտնել և ոգևորել դիտողներին: Դերասանական կարողություններով օժտված այս դասարանը տարբեր միջոցառումների է մասնակցում և արժանանում բարձր գովեստների:
Մեր մեծերը մայրենի լեզվով հյուսել են ժողովրդի հոգու երգն ու կարոտը, երազն ու սերը: Խոսքի վարպետները դարերով հղկել ու կատարելագործել են մեր լեզուն, որպես մարմար, փայլեցրել են որպես ադամանդ ու բյուրեղ: Այսօր Չալթրի №1 դպրոցի 5-րդ դասարանցիների շուրթերից հնչեցին մայրենի լեզվին նվիրված բանաստեղծություններ ու երգեր: Մեր լեզուն երկար ճանապարհ է անցել՝ գրաբար, միջին հայերեն, աշխարհաբար: Ունենք գրական լեզվի երկու տարբերակ՝ արևելահայերեն և արևմտահայերեն: Հայերենը համեմվել է 60-ից ավելի բարբառներով: Օրինակ՝ Անիի բարբառը հիշեցնում է մեր վանքերն ու եկեղեցիները, Շիրակի մարզինը՝ գյումրեցու հումորասիրությունը, Լոռեցիների բարբառում կարծես Լոռվա չքնաղ անտառների երգն ես լսում, Թիֆլիսահայերինը՝ ասես կանանց գեղեցկությունը գովաբանելու համար լինի… Բարբառները մեր լեզվի հարստությունն են, որ յուրահատուկ համ ու հոտ են տալիս:
Ամեն տարի մեր դպրոցում անցկացվում է հայոց լեզվի կոնֆերանս: 8-րդ «Բ» դասարանի աշակերտուհիներ՝ Հակոբջանյան Սառան և Օրդյան Անին, ելույթ ունեցան «Ա. Մյասնիկյանի կատարած դերը Հայաստանում» խորագրով: 10-րդ դասարանի աշակերտուհի՝ Բույնաթյան Անգելինան, հանդես եկավ «Հայկական տոների պահպանումը» թեմայով:
Հայոց լեզվի փրկության հիմնաքարերն եղել են հայոց տառերը: 2005 թ.-ին՝ «Հայոց գրերի ստեղծման 1600-ամյակին», Արագած լեռան լանջին կառուցվել է «Տառերի պուրակը»: Մեսրոպ Մաշտոցը քրիստոնեության ընդունումից 100 տարի անց հասկացավ մի կարևոր բան, որ եկեղեցական արարողակարգը պիտի անցնի մայրենի լեզվով, ոչ թե օտարով: Դա հիմք հանդիսացավ տառերը ստեղծելու, որպեսզի չկորչեինք պատմության քառուղիներում: Մեր հազարամյակների մաքառումները ցույց տվին, որ մայրենին մեր ազգային ինքնության ամրոցն է եղել, ազգին պաշտպանող զենքն ու զրահը: Մայրենիից կտրված մարդը նման է անարմատ ծառի ու անհող սերմի:
Մայրենի լեզվի միջազգային տոնը մեկ անգամ ևս գիտակցել է տալիս մեր ազգային գոյության և էության ամենախոշոր գանձի արժեքը: Արմատները ոչ թե պոկենք հողից, այլ ավելի խորը ձգենք, որ մեր պապերը հանգիստ հանգչեն գերեզմանում. չէ՞ որ նրանք հանուն մայրենիի կյանք չեն խնայել: Օտարության մեջ մեծացող մանուկի համար հայերենը դառնում է այն միակ թելը, որով նա կապվում է նախնիների արմատներին: Թույլ չտանք, որ այն կտրվի, չէ՞ որ դա մեր ազգի ժառանգությունն է: Հարգելի՛ ծնողներ, հայերենը պարզապես լեզու չէ, այլ մեր տատիկների օրհնանքն է, մեր պապիկների խրատը, մեր մայրիկների օրորոցայինը… Հայերենը թող հնչի մեր տներում, մեր դպրոցում և մեր սրտում: Մեր հայացքները ուղղենք դեպի Հայրենիք՝ ազգի հիշողությունը պահելու, արմատներից չկտրվելու և ուժեղ Հայաստան կերտելու նպատակով: Հայ ժողովուրդը փոքրանում է միայն այն ժամանակ, երբ մոռանում է իր լեզուն: Հայ ազգի անձնագիրն ու այցեքարտը հայոց լեզուն է: Հայերենը ներշնչանքի աղբյուր է, ուրեմն պինդ ու ամուր բռնենք, փառաբանենք ու փայփայենք այն և փոխանցենք սերնդեսերունդ: